Sponsor
Kategoriler: Pratik Bilgiler

Evde Deodorant Nasıl Yapılır?

Kimyasalları teninize değdirmeden güzel kokma işini ucuza mı kapatmak istiyorsunuz? O halde evde kendi kendinize deodorant yapmayı bilmek bizce de hakkınız. Hem güvenli hem cildinize hem de çevreye zarar vermeyen deodorantları mutfağınızda bulunan malzemeler ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Peki deodorant nasıl yapılır, deodorant yapmak için ne gerekir, işte size altın reçeteler:

Evde Basit Deodorant Yapımı

İhtiyacınız olan malzemeler

  • Karbonat (Sodyum bikarbonat)
  • Damıtılmış su (yağmur suyu bile olabilir)
  • Lavanta yağı (isteğe bağlı sevdiğiniz bir yağı da koyabilirsiniz)

Uygulama

1. Boş bir sprey şişesini yarısına kadar su ile doldurun. Deodorantınızı hazırlayacağınız şişenin fıs fıs özelliği olsun ki karışımınızı tekrar boşaltmak ve kap değiştirmek ile uğraşmayın

2. Bir çay kaşığının çeyreği kadar karbonatı suyun üzerine ekleyin. İyice karıştırın. Ağzını kapatarak çalkalayabilirsiniz de.

3. Karbonatı ağır ağır karışımınıza ilave etmeye devam edin. Deodorantınızın macun gibi kaygan pütürleri olmasın istiyorsanız dahası üzerinize deodorantı sıktığınızda pürüzsüz hissetmek istiyorsanız. Karbonatı yavaş yavaş ekleyin ve her ekleme işleminden sonra karıştırın.

4. Karbonatı karışıma “sümüksü” bir yapı oluncaya dek ekleyin. Deodorantınızın kıvam geldiğinde lavanta yağını ekleyin. Lavanta yağı dışında bir başka esansiyel yağ kullanmak istiyorsanız da öncelikle teninizle temas edebilecek bir çeşit seçin ve bunu iyi araştırın.

5. Son olarak tüm malzemeleri iyice çalkalayın. Deodorantınızın hayal ettiğiniz gibi olması için mümkün olduğunca hızlı ve seri çalkalamanız gerekir.

6. Ev yapımı deodorantınızı koltuk altınıza sıkın. Koltuk altına içerisinde kimyasal olmayan kendi yaptığınız deodorantını koltuk altına yakın mesafeden sıkmanızın bir sakıncası yoktur.

Pudrasız Deodorant Yapımı

İhtiyacınız olan malzemeler

  • ½ su bardağı Cadıfındığı (Güvercinağacı olarak da geçer)
  • ¼ su bardağı aleo vera (jel ya da su şeklinde olabilir)
  • ¼ çay kaşığı karbonat
  • 10 damla uçucu yağ

Uygulama

1. Cadıfındığı ve aleo verayı birlikte bir küçük şişenin içerisine koyun.

2. Daha sonra karbonatı ekleyin ve iyice çalkalayın.

3. Seçtiğiniz esansiyel yağı ilave edin. Tercihinize göre seçeceğiniz yağın deodorant yapımı için kullanılıp kullanılmadığını araştırın.

4. Her kullanımdan önce deodorantınızı kullanmak şartıyla mis gibi kokarak kullanın. Özellikle sıcak günlerde aloe vera sayesinde iz bırakmayan deodorantınız hazır!

İpuçları

Ev yapımı deodorantınız ölçülere uygun olduğu halde size kaygan ve sıkılası gelmiyorsa içerisine biraz daha karbonat ilave edin.

Deodorantınız özellikle koyu renkli giysilerinizde iz bırakırsa endişelenmeyin. Deodorant yapımında karbonat kullandığınızdan bu iz hemen kolaylık geçecektir.

Sporcular gibi sık sık deodorant kullanmak için en iyi çözüm evde kendi deodorantını hazırlamaktır. Özel ve hoş parfümlerinizi boşa harcamayın!

Sponsor
Paylaş

Son Yazılar

Tüm Zamanların En İyi 10 Sitcom’u

Kült olmuş sitcom'lar artık yeni jenerasyonun yani, Z kuşağının ilgi alanına girmiyor bildiğiniz gibi. Biz de sizler için tekrar tekrar…

1 hafta önce

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Yoğun iş temposu, gürültü, teknolojik aletlerin kullanımı, çeşitli hastalıklar, düzensiz beslenme ve yaşam tarzı kaynaklı baş ağrısı her yaşta insanın…

2 hafta önce

Diş Kırılması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş kırılması hemen hemen herkesin başına gelebilecek kazalar sonucunda meydana gelebileceği gibi dişleriniz ile öğütmeye çalıştığınız kabuklu ve sert yiyeceklerle…

3 hafta önce

Diş Teli Nasıl Kullanılır?

Diş telleri ile bir türlü barışamadınız mı? Sürekli olarak onlara keşke hiç sahip olmamayı mı diliyorsunuz? Size muhteşem bir gülüş…

3 hafta önce

Cilt Gençleştirme Yöntemleri Nelerdir?

Herkes genç kalmak ister. Cildimiz kırışmaya başladığında yaşlanma alarmları bizim için ötmeye başlar. Yaşlanmak doğal bir süreçtir aslında ama buna…

3 hafta önce

Dantel Perde Nasıl Yıkanır?

Her ne kadar artık çok kullanılmasa ve yerini stor perdelere bıraksa da; dantel perdeler anneanne ve babaanne evlerinin vazgeçilmezidir. Gün…

3 hafta önce

Son Yazılar