Egzama bütün bireylerde ortaya çıkabilen fakat çocukların yakalanmaya daha yatkın oldukları bir rahatsızlık türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücudunuzun egzama ile savaşmak adına bir sistemi olduğunu fakat çeşitli yöntemler ile beraber bu süreci çok daha kısa bir hale getirebileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Ortaya çıkan komplikasyonların azalması ve egzamanın daha kısa bir sürede atlatılması için birden farklı yöntemin olduğunu belirtmeliyiz. Bu yazı sayesinde komplikasyonlardan kısa bir süre içerisinde kurtulabilir ve acısız bir biçimde sağlıklı derinize ulaşabilirsiniz.

Egzamanın Sebep Olduğu Ateş ile Mücadele Edin

1. Yulaf banyosu yapın. Bu yöntem birçok kişi tarafından denenmiş ve sonuçları da kişiler tarafından onaylanmış olması ile göz doldurmaktadır. Egzamanız sizi rahatsız etmeye başladığı dönemlerde günlük 15-20 dakika kadar yulaf banyosu yaparsanız bu rahatsızlıktan kısa bir süre içerisinde kurtulma şansını elde edebilirsiniz. Yulaf banyosu yapabilmek için gerekli olan materyaller birçok eczanede satışa hazır bir biçimde bulunmaktadır. Paketin üzerinde yazan talimatlara uygun bir biçimde banyonuzu hazırladığınızdan emin olmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

2. Farklı banyo teknikleri deneyin. Yulaf banyosu en çok kullanılan ve uzmanlar tarafından da en çok önerilen egzama kaşıntısı giderici yöntem olsa da kişiler tarafından kullanılan başka banyo metotları da bulunmaktadır. Kullanacağınız yöntemin risklerinin farkında olduğunuzdan ve eğer emin değilseniz mutlak suret ile doktorunuza danışmış olduğunuzdan emin olmalısınız. Cilt tipinize ve egzamanızın çeşidine göre kullanacağınız yöntemin etkinlik ve yararlılık derecesi de farklılık gösterecektir.

Çamaşır suyu metodu bu yöntemler arasında en çok tartışılan ve doğruluğu konusunda çok farklı görüşler bulunan yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. İçerisinde bulunan kimyasal maddeler sebebi ile bu yöntemi tercih etmeyen kişiler çoğunlukta bulunmaktadır. Tüm küveti doldurarak bu banyo yöntemini denemek istiyorsanız yarım bardak çamaşır suyu yeterli olacaktır.

Sirke, tuz ve karbonat ile yapılan banyoların da egzama üzerinde etkili olduğu söylenmektedir. Sirke bakterileri öldürürken tuz ise daha acılı bir süreç geçirmenize yardımcı olmaktadır. Karbonat ise kaşıntılarınızın ortadan kalkmasına yardımcı olabilmektedir.

Bunların yanı sıra özel olarak egzama kaşıntısını önleyebilecek yağların da varlığından söz etmek gerekmektedir. Bu yağların üzerinde yazan talimatlara göre gerekli düzenlemeler yapılabilmektedir.

3. Hap veya krem tedavisi uygulamayı düşünün. Egzamanın ortadan kalkması ve düzenli bir biçimde iyileşmesi için tıbbi tedavi de önemli bir yer tutmaktadır. İçerisinde antihistamin bulunan hapları veya kremleri doktorunuzun tavsiyesi ile gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Bu ilaçların derinizde kuruluğa sebebiyet vereceğini de unutmamalısınız. Bu nedenle iyi bir nemlendirme tedavi sürecinin olmazsa olmazlarından bir tanesidir.

Uyarılar

Egzamanızdan garip kokular yükselmeye başladı ise veya kanamaya ve aşırı derecede kaşınmaya başladı ise hızlı bir biçimde doktora görünmelisiniz.

Bazı tedavilerin alerjen olabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle herhangi bir alerjik reaksiyon ortaya çıktığı anda tedaviyi yarıda bırakmalısınız.

Steroid tedavilerinin egzama konusunda yalnızca dönemsel çözümler ortaya koyduğunu bilmeniz gerekmektedir. Egzama yangılarını ortadan kaldırma gibi bir ihtimalinin olmadığını yalnızca gelen yangıların daha dayanılabilir bir hale getirdiğinin altını çizmek gerekmektedir. Bu kremleri kullanmak derinizin olduğundan çok daha ince bir hale getirdiğini ve enfeksiyona açık hale getirdiklerini bilmeniz sizin için yararlı olacaktır. Bu kremleri yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanmalısınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir